مذهبی

حجاب و عفاف در سیره ی حضرت فاطمه زهرا(س)

حجاب و عفاف در سیره ی حضرت فاطمه زهرا(س)

«عفاف و حجاب» در سبره حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها نمود کاملی دارد .حضرت زهرا بسیار پاکدامن و عفیف بودند و در سیره ی خود، در خانه و خانواده و روابط اجتماعی در عفت و حیا بودن زبانزد بودند.

حضرت فاطمه (س) درعین حال که نمونه کامل یک زن مسلمان در تمام اوصاف وکمالات اسلامی به ویژه در عفاف و حجاب بودند،در مواقع حساس به مسایل سیاسی و اجتماعی نیز همین قایل بودند. در صورت لزوم در اجتماع حضور می‌یافتند و در مجامع عمومی و خصوصی مناظره تشکیل می‌دادند و به روشنگری می‌پرداختند اما همیشه  عفاف و حجاب کامل اسلامی را رعایت میکردند.

حضرت زهرا سلام الله علیها، نمونه ی بارز یک زن عفیف و مسلمان پاکدامن هستند که میتوان در تمام زمینه ها ایشان را الگو و اسوه ی زنان با ایمان قرار داد. ایشان وقتی بر خود تکلیف میدانستند که در جمعی حضور پیدا کند  که نامحرم حضور دارد و نظرات خود را بیان کند با قاطعیت این کار را انجام میدادند و در صورت عدم لزوم به حضورشان فورا محفل را ترک میکردند. ایشان برای حضور در محافل حد و مرز دقیقی را تعیین میکردند.

 

امام موسى بن جعفر به نقل از امیرالمؤمنین ، علىّ (ع) حکایت می فرمایند:

روزى حضرت زهراء (ع) نزد پدرش ، رسول خدا (ص) بود، که مردى نابینا وارد شد؛ و حضرت فاطمه (ع) خود را مخفى کرد.
هنگامى که مرد نابینا خارج شد، حضرت رسول (ص) اظهار داشت :
« اى فاطمه ! با این که مى دانستى ، او نابینا است و تو را نمى بیند، با این حال چرا پنهان شدى ؟»
پاسخ داد: «بلى ، او نابینا بود ولى من که بینا بودم و چشم داشتم .»
و سپس افزود: «همان طورى که مرد نباید به زن نامحرم نگاه کند، زن هم نباید به مرد نامحرم نگاه نماید، علاوه بر آن ، از اندام زن ، بوئى تراوش مى کند که نباید نامحرم نزدیک او قرار گیرد.»
حضرت رسول (ص) فرمود: «به راستى که تو پاره تن من هستى».

این رفتار نشات گرفته از عفاف حضرت فاطمه ی زهرا است که مورد تایید پیامبر اکرم قرار گرفته است.

تفاوت عفاف و حجاب :

  1. لزوما هر بانوی محجبه ای عفیفه نیست.
  2. عفت علاوه بر پوشش بیرونی پرهیز درونی را نیز شامل میشود ولی حجاب فقط پوشش بیرونی است.
  3. حجاب می‎‌تواند از روی اجبار، تظاهر یا صرفا ظاهری باشد؛ ولی عفت یک خصلت و ارزش اختیاری و درونی است.
  4. حجاب و عفاف در اصل معنا مشترک هستند و تفاوت بین ظاهر وباطن است.
  5. عفت در رفتار و نحوه ی حضور تجلی میابد.

ویژگی بانوان عفیف :

ممکن است همه افراد در مقام ادعا، خود را مؤمن، متعهد، خوش اخلاق و عفیف بدانند؛ ولی آنچه که می‌تواند گفتارشان را صدق کند، رفتار و عملکرد آنهاست.

عفت را همه بانوان دوست دارند؛ ولی کسی این ارزش و مقام را داراست که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • حفظ وقار و دوری از تبرج : خانم‌های عفیف از خودنمایی دوری میکنند.حضور همراه با جلب توجه، خودنمایی و انگشت نما شدن نمونه های بارز تبرج است که در قرآن نهی شده.
  • حفظ حجاب کامل : پوشاندن تمان بدن بجز دست ها(از مچ به پایین) و گردی صورت بر زنان مسلمان واجب است. یک بانوی عفیفه از پوشیدن مانتوی آستین کوتاه ، لباس یقه باز و … خودداری میکند. همچنان که خداوند در قرآن می‌فرماید: « زنان عفیف، زینت خود را در برابر نامحرمان آشکار نمی‌سازند» .
  • حضور در محافل در خور شان : بانوان عفیف صرفا در محافل درخور شان یک بانوی پاکدامن حضور میابند و از حضور در مراسمی که گناه در آ« جاری است میپرهیزند.

احادیث در مورد حجاب

امام علی (ع) : پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایی اوست. ( غررالحکم ۵۸۵۲)

امام صادق(ع) : حجاب زن برای طراوت و زیبایی‌اش مفیدتر می‌باشد.(المستدرک)

پیامبر اکرم (ص): آن هنگام که پوشش، سر زنی باشد، ارزش آن از دنیا  وآنچه  در آن است، بیشتر است.( نور الشافی فی الفقه الشافعی)

دعای پیامبر (ص): پروردگارا، زنانی که خود را پوشیده نگه می‌دارند، مشمول رحمت و غفران خود بگردان.( مستدرک الوسایل)

حضرت رسول اکرم (ص) : یک گروهی که وارد جهنم می‌شوند، زنان بدحجابی هستند که برای فتنه و فریب مردان، خود را آرایش و زینت می‌کنند. (کنزالعمال، ج۱۶، ص ۳۸۳)

امام علی(ع) : پاداش رزمنده شهید در راه خداوند، بالاتر از پاداش انسان پاکدامنی نیست که توان انجام گناه را دارد ولی خود را آلوده نمی‌سازد. انسان پاکدامن، نزدیک است که فرشته‌ای از فرشتگان الهی گردد.( نهج البلاغه، حکمت ۴۷۴)

حضرت رسول اکرم (ص) : یک گروهی که وارد جهنم می‌شوند، زنان بدحجابی هستند که برای فتنه و فریب مردان، خود را آرایش و زینت می‌کنند. (کنزالعمال، ج۱۶، ص ۳۸۳)

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *